Hall of fame

Tidigare vinnare

 

Nedan presenteras tidigare års vinnare.

2016

 

Årets producent: Erik Berglund
Erik Berglund
GRXGVR
Karin Park
Jonas Kjellgren

 

Årets arrangör: Magasinet
Bingsjöstämman
Magasinet
Krökbacken
Underground Safari

 

Årets musikvideo: Johan Stolpe
Simon Hjortek (Red Nova – ”Free yourself)
Vilija Vitkute (Hanna Turi – ”Cotton wads)
Johan Stolpe (Summer Kid – ”All That I Know”)
Jakob Wallin (The Tallest Man On Earth “Darkness Of The Dream”)

 

Årets folkmusikpris: Tibble Transsibiriska
Tibble Transsibiriska
Ronda
Maria Jonsson och Sofia Sanden
Folkmusiklägret Ethno

 

Årets album: Karin Park ”Apocalypse Pop”
Anna Ihlis ”Känslomässig Kull”
Totem Skin ”Weltschmerz”
Karin Park ”Apocalypse Pop”
VCPS ”VCPS”

 

Årets låt: The Tallest Man On Earth – ”Sagres”
Karin Park – “Human Beings”
The Tallest Man On Earth – ”Sagres”
Summer kid – ”All That I Know”
Anna Ihlis – “Känslomässig Kull”

 

Årets artist: The Tallest Man On Earth
Anna Ihlis
Stiko Per Larsson
Hanna Turi
The Tallest Man On Earth

 

Årets band: Skraeckoedlan
Civil War
Skraeckoedlan
Sky High
Me The Tiger

 

Årets liveupplevelse: Stiko Per Larsson
Sabaton
Stiko Per Larsson
Benesser
John Mitchell & Sofie Jonsson

 

Årets akustiska: Lars Karlin
Nils Lindberg
Anna-Karin Klockar
Lars Karlin
Anna Eklund Tarantino

 

Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Alexander Wiklund
Erik Brattlöf
Alexander Wiklund
Ruta Ett
Mapleton

 

Årets nykomling: Ronda

 

Juryns specialpris: Marit Bergman

2015


Årets producent: Johan Nordin

Jakob Grundtman (Good Harvest, Maria Leck)
Johan Nordin (Marigold, Hökartorget)
Peter Tägtgren (Sabaton)
Karin Park (Karin Park)


Årets arrangör: Liljan (Borlänge)

Liljan (Borlänge)
Sheside (Falun)
Gamrocken (Ludvika)
Dansbandsveckan (Malung)


Årets musikvideo: Hanna Turi – Some kind of hell (regi: George MacCallum)

Mimikry: Röda fanor (regi: Johan Stolpe)
Hanna Turi: Some kind of hell (regi: George MacCallum)
Third Brother: Love will do (regi: Anton Höjer)
LCTRSC: Gas & Cigarettes (regi: Johan Stolpe)


Årets folkmusikpris: Ian Carr

Ian Carr
Falu folkmusik- och dans
Folkungar
John Mitchell & Sofie Jonsson


Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Daniel Olsen

Tobias Carlsson
Daniel Olsen
Daniel Beckman
Alexander Wiklund


Årets album: Sabaton – Heroes

Hökartorget: Alltid/aldrig
Sabaton: Heroes
Lé Betre: Melas
Maria Leck: The Big Storm


Årets låt: Shuez – ”Den jag är”

Good Harvest: Bottom Dollar
Marigold: Allt kommer bli bra
Karin Park: Look what you’ve done
Shuez: Den jag är


Årets band: Sabaton

Sabaton
Hökartorget
Lé Betre
Good Harvest


Årets artist: Karin Park

Third Brother
Karin Park
Malin Jonsson
Cecilia Kyllinge


Årets nykomling: Maria Leck


Året liveupplevelse: P-Floyd Dalhalla 8/8-14

Weeping Willows, Stadsteater Falun, 24/4
P-Floyd, Dalhalla, 8/8
Sabaton, Rockstad, 16/8
First Aid Kit, Dalhalla, 23/8


Juryns specialpris: Dansbandsveckan i Malung

2014

Årets album: Prop Dylan ”The cardinal sin”
Benesser ”The start of something new”
Malin Foxdal ”Lång väg hem”
Civil War ”The killer angels”
Prop Dylan ”The cardenal sin”.


Årets arrangör: Skankaloss, Gagnef

Sabaton Open Air
Liljan
Dansbandsveckan
Skankaloss


Årets artist: The tallest man on earth

Kalle Moraeus
Follow him to the end of the desert
The tallest man on earth
Stiko Per Larsson


Årets band: Larz-Kristerz

Me the tiger
Sabaton
Larz-Kristerz
John Lindberg Trio


Årets folkmusikpris: Kalle Almlöf & Jonny Soling

Malin Foxdal
Kalle Almlöf & Jonny Soling
Folk- och världsmusiklägret
Ethno
Bingsjöstämman


Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Gum Viktor Ohlsson

Kim Petersson
Gum Viktor Ohlsson
Vassili Neplokh
Hampus Kung


Årets låt: Rhymes & Riddim ”Spola tillbaka”

Betty goes a go go ”Let´s start a fire”
Rhymes & Riddim ”Spola tillbaks”
Doris Hopp ”Allt jag vill är att du vill”
Hökartorget ”Även en idiot”


Årets producent: Peter Tägtgren

Peter Tägtgren
Jonas Kjellgren
Jakob Gruntman
Daladubz


Årets liveupplevelse: Mando Diao, Folkets park, Borlänge

Hardcore Superstar
JLT
The Hives
The Sounds
Miss Li
Skid Row
Stiftelsen på Liljan
Tallest man on earth i Leksand
Mando Diao i Borlänge
Håkan Hellström på Magasinet i Falun


Årets nykomling: Good Harvest


Juryns specialpris: Mando Diao