HALL OF FAME

Nedan presenteras tidigare års vinnare.



2020 –


Juryns hederspris: Peter Carlsson

Årets arrangör: Broken Dreams

Årets band: Sabaton

Årets artist: Winona Oak

Årets låtskrivare: Litens Anton Nilsson

Årets låt: Let Me Know – Winona Oak

Årets producent: Erik Berglund

Årets musikvideo: Bloodhound – Skott (Peter St James, Skott)

Årets album: Idioter lär oss och vi lär varann – Broder Henrik Rapp

Årets klassiska: David Lundblad

Årets folkmusik: Fäbodlandskap och vallmusik

Årets nykomling: Moonica Mac

Årets liveupplevelse: Brothers of metal official på Sabaton Open Air Festival

Studieförbundens pris: Tornado Rock & Roll Club Enviken



2019 –


Årets liveupplevelse: Sabaton på Sabaton Open Air Festival
Good Harvest – Julkonserter med Dalasinfoniettan
Stiko Per Larsson – Vandringsturnén 2018
Moneybrother på Magasinet
Sabaton på Sabaton Open Air Festival

Årets arrangör: Dalhalla
Dalhalla
Broken Dreams
Gamrocken
Lilla Helfvetet

Årets musikvideo: Karin Park – Blue Roses
Greenleaf – Good Ol’ Goat
Prop Dylan feat. Promoe – Life Mission
Raketklubben – Industristad
Karin Park – Blue Roses

Juryns hederspris: Mia Mästerbo

Årets låt: Violet Days – Just A Little
Broder Henrik Rapp – Svarta Hem
GAUPA – The Drunk Autopussy Wants To Fight You
Violet Days – Just A Little
Raketklubben – Industristad

Årets band: Letters From The Colony
Letters From The Colony
GAUPA
Greenleaf
State Of Sound

Årets artist: Stiko Per Larsson
Anna Ihlis
Broder Henrik Rapp
Violet Days
Stiko Per Larsson

Årets album: Anna Ihlis – Avskedet 1864-2018
Broder Henrik Rapp – Är vi underhållna nu?
Letters From The Colony – Vignette
Anna Ihlis – Avskedet 1864-2018
Stiko Per Larsson – Titta vi flyger

Årets producent: Patrik Staffansson
Alexander Backlund
Patrik Staffansson
Emma Andersson
Karin Park

Årets folkmusikpris: Per Gudmundson och Bengan Janson
Bullermyrens Spelmanslag
Per Gudmundson och Bengan Janson
Lyset i Forsen
Tibble Transsibiriska

Årets klassiska: Josef Rhedin
Dala-Floda Operafest
Hillevi Martinpelto
Vattnäs Konsertlada
Josef Rhedin

Årets nykomling: Broder Henrik Rapp

Årets gästpris: Linnéa Björn



2018 –


Årets arrangör: Hedemora Out & Loud

Broken Dreams

Dalhalla

Hedemora Out & Loud

Lilla Helfvetet

Årets klassiska: Dalasinfoniettan

Dalasinfoniettan

Falu Kammarkör

Daniel Larsson

Pers Anna Larsson

Årets liveupplevelse: Brothers Of Metal

Achee Flips

John Mitchell & Sofie Jonsson

Brothers of Metal

Chainwreck

Årets musikvideo: Olle Ferner – (V – ”Souls Of The Nearly Departed”)

Mats Udd – (First Aid Kit – ”It’s A Shame”)

David Rosberg (Gaupa – ”The Drunk Autopussy Wants To Fight You”)

Olle Ferner – (V – ”Souls Of The Nearly Departed”)

Alfred Kihlberg, Björn Trägårdh, Marcus Hellström, Tom Norberg – (VCPS – ”Out Of Bed”)

Årets låt: Skott – ”Mermaid”

Miss Li – Beautiful

Prop Dylan – Down for Whateva

Skott – ”Mermaid”

Stiko Per Larsson – Kumpaner

Årets band: Good Harvest

Good Harvest

Mimikry

P-Floyd

VCPS

Årets artist: Skott

Achee Flips

Henrik Palm

Miss Li

Skott

Årets folkmusik: Malin Foxdal Trio – ”På Andra Sidan Swede Hollow”

Björn Lindström och Idris Jafo

Malin Foxdal Trio – ”På Andra Sidan Swede Hollow”

Falufolk Musik & Dans

Spelmanspodden

Årets album/samlade produktion: Achee Flips – ”Konst”

Achee Flips – ”Konst”

Antarktis – ”Ildlaante”

Good Harvest – ”In a Life and Place Like This”

Henrik Palm – ”Many Days”

Årets producent: Erik Berglund

Erik Berglund

Jakob Grundtman

Patrik Staffansson

Skott

Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Vassili Neplokh

Vassili Neplokh

Erik Brattlöf

Peter Sundqvist & Ida Davidsson

Oskar Eriksson

Årets gästpris (Lilla Dan Andersson-priset): Ellinor Brolin

Årets nykomling: Skott

Juryns hederspris: Björn Skifs



2017 –


Årets låt: Mimikry – ”Nationalist”

In Mourning – “Ashen Crown”

Mimikry – ”Nationalist”

Lokomotiv HPE – ”Räddande angel”

Good Harvest – “Charly”

Årets band: Twenty One Two

Twenty One Two

Billion Dollar Babies

Good Harvest

The Sensitives

Årets artist: Amanda Bergman

Mika Olavi

Amanda Bergman

Billy Opel

Dotty Blue

Årets folkmusik: Sofia Sandén

Bullermyrens spelmanslag

Per Gudmundsson

Gröten

Sofia Sandén

Årets musikvideo: Magnificent Beast (Billy the zombie kid – “Are you dying just like me?”)

Stefan Altzar (Prehistoric Animals – “Burn the ground”)

Pernilla Ekenståhl, Affe Kihlberg & Björn Trägårdh (VCPS – “Hey hey my my”)

Magnificent Beast (Billy the zombie kid – “Are you dying just like me?”)

Jesper Guldbrand (Good Harvest – “Charly”)

Årets arrangör: Malungsfors visfestival (Malungsfors)

Malungsfors visfestival (Malungsfors)

Sheside (Falun)

En Lokal (Avesta)

Dalhalla (Rättvik)

Årets liveupplevelse: John Mitchell & Sofie Jonsson

Stiko Per Larsson

P-Floyd

John Mitchell & Sofie Jonsson

Stonewall Noise Orchestra

Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Gum Viktor Ohlsson

Gum Viktor Ohlsson

Oskar Eriksson

Erik Brattlöf

Daniel Karlsson

Årets producent: Johan Nordin

Stefan Altzar

Johan Nordin

Jonas Martinsson

Erik Berglund

Årets album: Dotty Blue – “Little high, little low”

King Albatross – “Volym 1”

Thomas Alm Quartet – “A conversation in blue”

Dotty Blue – “Little high, little low”

Mika Olavi – ”Tvivla – en ateistisk psalmbok”

Årets klassiska: Hanna Husáhr

Anna Eklund Tarantino

Maria Keohane

Anna-Karin Klockar

Hanna Husáhr

Årets nykomling: Martin Riverfield 

Juryns specialpris: Pelle Lindström



2016 –


Årets producent: Erik Berglund
Erik Berglund
GRXGVR
Karin Park
Jonas Kjellgren

Årets arrangör: Magasinet
Bingsjöstämman
Magasinet
Krökbacken
Underground Safari

Årets musikvideo: Johan Stolpe
Simon Hjortek (Red Nova – ”Free yourself)
Vilija Vitkute (Hanna Turi – ”Cotton wads)
Johan Stolpe (Summer Kid – ”All That I Know”)
Jakob Wallin (The Tallest Man On Earth “Darkness Of The Dream”)

Årets folkmusikpris: Tibble Transsibiriska
Tibble Transsibiriska
Ronda
Maria Jonsson och Sofia Sanden
Folkmusiklägret Ethno

Årets album: Karin Park ”Apocalypse Pop”
Anna Ihlis ”Känslomässig Kull”
Totem Skin ”Weltschmerz”
Karin Park ”Apocalypse Pop”
VCPS ”VCPS”

Årets låt: The Tallest Man On Earth – ”Sagres”
Karin Park – “Human Beings”
The Tallest Man On Earth – ”Sagres”
Summer kid – ”All That I Know”
Anna Ihlis – “Känslomässig Kull”

Årets artist: The Tallest Man On Earth
Anna Ihlis
Stiko Per Larsson
Hanna Turi
The Tallest Man On Earth

Årets band: Skraeckoedlan
Civil War
Skraeckoedlan
Sky High
Me The Tiger

Årets liveupplevelse: Stiko Per Larsson
Sabaton
Stiko Per Larsson
Benesser
John Mitchell & Sofie Jonsson

Årets akustiska: Lars Karlin
Nils Lindberg
Anna-Karin Klockar
Lars Karlin
Anna Eklund Tarantino

Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Alexander Wiklund
Erik Brattlöf
Alexander Wiklund
Ruta Ett
Mapleton

Årets nykomling: Ronda

Juryns specialpris: Marit Bergman



2015 –


Årets producent: Johan Nordin
Jakob Grundtman (Good Harvest, Maria Leck)
Johan Nordin (Marigold, Hökartorget)
Peter Tägtgren (Sabaton)
Karin Park (Karin Park)


Årets arrangör: Liljan (Borlänge)

Liljan (Borlänge)
Sheside (Falun)
Gamrocken (Ludvika)
Dansbandsveckan (Malung)


Årets musikvideo: Hanna Turi – Some kind of hell (regi: George MacCallum)

Mimikry: Röda fanor (regi: Johan Stolpe)
Hanna Turi: Some kind of hell (regi: George MacCallum)
Third Brother: Love will do (regi: Anton Höjer)
LCTRSC: Gas & Cigarettes (regi: Johan Stolpe)


Årets folkmusikpris: Ian Carr

Ian Carr
Falu folkmusik- och dans
Folkungar
John Mitchell & Sofie Jonsson

Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Daniel Olsen
Tobias Carlsson
Daniel Olsen
Daniel Beckman
Alexander Wiklund


Årets album: Sabaton – Heroes

Hökartorget: Alltid/aldrig
Sabaton: Heroes
Lé Betre: Melas
Maria Leck: The Big Storm


Årets låt: Shuez – ”Den jag är”

Good Harvest: Bottom Dollar
Marigold: Allt kommer bli bra
Karin Park: Look what you’ve done
Shuez: Den jag är


Årets band: Sabaton

Sabaton
Hökartorget
Lé Betre
Good Harvest

Årets artist: Karin Park
Third Brother
Karin Park
Malin Jonsson
Cecilia Kyllinge


Årets nykomling: Maria Leck


Året liveupplevelse: P-Floyd Dalhalla 8/8-14

Weeping Willows, Stadsteater Falun, 24/4
P-Floyd, Dalhalla, 8/8
Sabaton, Rockstad, 16/8
First Aid Kit, Dalhalla, 23/8


Juryns specialpris: Dansbandsveckan i Malung



2014 –


Årets album: Prop Dylan ”The cardinal sin”
Benesser ”The start of something new”
Malin Foxdal ”Lång väg hem”
Civil War ”The killer angels”
Prop Dylan ”The cardenal sin”.


Årets arrangör: Skankaloss, Gagnef

Sabaton Open Air
Liljan
Dansbandsveckan
Skankaloss


Årets artist: The tallest man on earth

Kalle Moraeus
Follow him to the end of the desert
The tallest man on earth
Stiko Per Larsson


Årets band: Larz-Kristerz

Me the tiger
Sabaton
Larz-Kristerz
John Lindberg Trio

Årets folkmusikpris: Kalle Almlöf & Jonny Soling
Malin Foxdal
Kalle Almlöf & Jonny Soling
Folk- och världsmusiklägret
Ethno
Bingsjöstämman


Årets interaktiva musik- och ljudproduktion: Gum Viktor Ohlsson

Kim Petersson
Gum Viktor Ohlsson
Vassili Neplokh
Hampus Kung


Årets låt: Rhymes & Riddim ”Spola tillbaka”

Betty goes a go go ”Let´s start a fire”
Rhymes & Riddim ”Spola tillbaks”
Doris Hopp ”Allt jag vill är att du vill”
Hökartorget ”Även en idiot”


Årets producent: Peter Tägtgren

Peter Tägtgren
Jonas Kjellgren
Jakob Gruntman
Daladubz

Årets liveupplevelse: Mando Diao, Folkets park, Borlänge
Hardcore Superstar
JLT
The Hives
The Sounds
Miss Li
Skid Row
Stiftelsen på Liljan
Tallest man on earth i Leksand
Mando Diao i Borlänge
Håkan Hellström på Magasinet i Falun


Årets nykomling: Good Harvest


Juryns specialpris: Mando Diao